Боротьба з корупцією: чому для перемоги потрібні нові інструменти |
Скандали, як ознака прогресу
За останні місяці Україна пережила кілька гучних корупційних скандалів. В оборонній галузі НАБУ і САП разом із СБУ викрили багатомільйонні зловживання під час закупівель для ЗСУ. За даними слідства, керівники підрозділів Центрального управління забезпечення авіації незаконно сприяли приватним компаніям, що призвело до переплат у розмірі 27,3 млн грн. Крім того, країну сколихнула інформація про викриття масштабних зловживань в системі МСЕК. Вони призвели до затримання винних і повного переформатування роботи медико-соціальних експертних комісій. І це лише частина злочинів, до розкриття яких мають стосунок антикорупційні органи України. Адже навіть під час війни завдяки зусиллям НАБУ та САП підозрюваними у корупційних правопорушеннях ставали і народні депутати, і заступники міністрів та навіть голова Верховного Суду України Всеволод Князєв. Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Віктор Павлущик вважає, що гучні викриття свідчать не про провал, а радше про прогрес у боротьбі з корупцією. “Якщо ми озирнемося на десять років назад, хто б міг повірити, що голову навіть обласного суду можуть звинуватити у хабарництві, не кажучи вже про когось такого рівня, як Князєв”, — заявив Павлущик в інтерв’ю The Times. Він також зазначив, що Державна антикорупційна програма, яка складається з понад 1000 заходів, уже дозволила реалізувати понад 25% запланованих реформ і сприятиме економії близько 5 млрд доларів США на рік.
Підсилення антикорупційних інструментів
У вересні 2024 року НАЗК отримало доступ до платформи Європолу SIENA, що значно підвищує ефективність боротьби з корупцією завдяки швидкому обміну інформацією з правоохоронними органами ЄС. Також у жовтні розпочався зовнішній аудит НАБУ, який триватиме до лютого 2025 року та має покращити діяльність Агентства. За словами Віктора Павлущика, зараз Україна бореться з двома війнами: зовнішньою — проти російської агресії, і внутрішньою — проти корупції. І ключем до успіху є не лише викриття корупціонерів, а й системні інституційні зміни. З ним солідарний і очільник Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос: на його думку, боротьба з корупцією має бути такою ж пріоритетною, як і підвищення обороноздатності країни. Зокрема, Кривонос наголошує на необхідності надання НАБУ права на автономне прослуховування та створення власної експертної установи. “Якщо НАБУ звертається по експертизу стосовно топкорупціонера до якогось умовного інституту судових експертиз, який перебуває у сфері управління Міністерства юстиції або МВС, то дотриматися повної секретності в справі неможливо. Гадаю, неважко припустити, за який час потенційні фігуранти довідаються, щодо чого призначено цю експертизу. А який шанс, що інформацію не тільки передадуть, а ще й перекрутять? Величезний. Я вже не кажу про результати експертизи”, — зазначає він. Кривонос додає, незалежність НАБУ є важливою умовою для ефективної боротьби з топкорупціонерами та виконання міжнародних зобов’язань України перед ЄС та МВФ. “Із початком повномасштабного вторгнення, припливу до України глобальних фінансів, в умовах певної закритості влади, збільшення прав правоохоронців, звуження прав суспільства корупційні ризики зросли в десятки разів. Але водночас через міжнародну допомогу, тиск партнерів, а також обставини, пов’язані з необхідністю вижити, в антикорупційній сфері сталися тектонічні зсуви, про які говорити раніше було неможливо”, — певен очільник НАБУ. Але для подальшого зміцнення цієї системи, треба надати антикорупційним органам необхідні їм інструменти, наголошує Семен Кривонос.
|
||
| ||
Найбільш читане
- Мешканка Краматорського району, яка дякувала окупантам за "визволення", опинилася на лаві підсудних
- Чотирьом окупантам, двоє з яких - мешканці Краматорського району, загрожує довічне позбавлення волі
- Двом убивцям із Краматорська загрожує довічне ув’язнення
- У Краматорському районі рятувальники ліквідували дві пожежі, спричинені ворожими обстрілами
- Краматорськ зазнав 4 ворожих удари
Останні народні новини
- Ілона Пасечник – серед найкращих HRD України за версією "TOP-100. Рейтинги найбільших"
- ALVIVA GROUP увійшла до ТОП-100 найкращих роботодавців країни
- UNIBLEND на "Хлібна індустрія 2025". Індивідуальні технологічні рішення для вирішення бізнес-задач
- СТОЛИЧНИЙ ПЕКАРНИЙ ДІМ відзначено за збереження українських традицій на Baking Awards
- Якість під контролем: ALVIVA GROUP виходить на аграрний ринок України
Даючи рекламу одночасно у дві газети - "Технополіс" и "Четвер", Ви заощаджуєте гроші, а реклама працює вдвічі ефективніше! Телефони відділу реклами:
(06264) 3-43-68
(06264) 3-57-44
050-855-05-12
Найкоментованіше
- У Кам'янці-Подільському пройшов Перший відкритий чемпіонат міста з кросмінтону
2 комментария - Спортсмени із Краматорська і Слов'янська вибороли 7 нагород Чемпіонату з кросмінтону
2 комментария - «Три місяці приходила до ТЦК і вмовляла мене мобілізувати»: артилеристка і мама двох доньок «Флінт»
1 комментарий - Внаслідок обстрілу Краматорська є постраждалі, у Дружківці росіяни вбили людину
1 комментарий
Опитування
Результати: 70
Погода у Краматорську
вологість:
тиск:
вітер: