Як заробити собі на дофамін |
Так, «гормон щастя» можна отримати різними шляхами Насправді, він не тільки про щастя, але сьогодні говоримо саме про нього. Терміни «швидкий» та «повільний» дофамін — це умовний спосіб показати, як у різні способи дофамін може впливати на нас негативно і позитивно. «Повільний» дофамін сприяє довготривалому щастю, як-от відчуття досягнення чи радість від омріяної подорожі. Він підтримує наші цінності у житті. «Швидкий» дофамін виникає від коротких задоволень, я надмірне споживання солодкого чи бездумний перегляд соцмереж. Це дає тимчасову радість і спонукає продовжувати часто деструктивні дії. А тобі знайомі такі «дофаміни»?
Дізнатися більше інформації про ментальне здоров’я можна на сторінках у соціальних мережах: Facebook – https://www.facebook.com/howareu.program Instagram – https://www.instagram.com/howareu_program YouTube – https://www.youtube.com/@howareu_program Twitter – https://twitter.com/howareuprogram Telegram – https://t.me/howareu_program TikTok – https://www.tiktok.com/@howareu_program Viber – https://invite.viber.com/?g2=AQAyHzQp6XJwmVCkkkXeWJVdLF8eAQa8Pzq3NYgcLWJGls3sN3tGibu5P%2BEH0rsb
З метою покращення психічного здоров’я працівників роботодавець запроваджує культуру піклування про психологічний добробут на робочому місці. Ментальне здоров’я – це психологічний стан, при якому людина може реалізовувати свій потенціал, долати життєві стреси, продуктивно працювати та робити внесок у життя своєї громади. Турбота про ментальне здоров’я так само важлива, як і турбота про фізичний стан, а в період війни та післявоєнний час – це особливий фокус для жінок та чоловіків, що працюють. Психосоціальна підтримка співробітників - є пріоритетною частиною загальної політики безпеки і здоров’я на роботі, готовність роботодавця до її запровадження демонструє прагнення керівника створити психологічно здорове робоче середовище, яке сприятиме продуктивній роботі, особистісному зростанню, психічному і фізичному добробуту працівників. Тепер будь-яке підприємство має можливість запровадити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці. Система психосоціальної підтримки на робочому місці у роботодавців всіх форм власності та видів господарювання полягає у розробці політики, програми, плану заходів, внесення змін до колективного договору, правил внутрішнього трудового розпорядку, тощо. Кожне підприємство на власний розсуд популяризує необхідність підтримки ментального здоров’я, запроваджуючи ті зміни, які є потрібними для працівників. Розділ “Психосоціальна підтримка на роботі” порталу Державної служби України з питань праці https://pratsia.in.ua містить інформаційні поради щодо запровадження та розбудови психосоціальної підтримки. У разі готовності підприємства до запровадження програми психосоціальної підтримки на робочому місці роботодавець може звернутися за консультацією та практичними порадами до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці.
|
||
| ||
Найбільш читане
- Взято під варту чотирьох інформаторів із Краматорського району
- За співпрацю під час окупації засуджено п’ятьох залізничників із Краматорського району
- За добу обстрілів Краматорського району загинули дві людини
- На Лиманському напрямку загинув доброволець із Краматорського району
- ДНРівські пропагандисти додали в австрійську "Кока-колу" смертельно небезпечних частинок
Останні народні новини
- Суперлюдяність в тренді! Сінево та Superhumans звітують про перші результати партнерства
- Коли голова правління ГО СГТ «Вітерець» виконає рішення суду?
- Відновлюємо чемпіонат України з кросмінтону
- Відновлюємо чемпіонат України з кросмінтону
- Безоплатний доступ до сучасної лабораторної діагностики кожному!
Даючи рекламу одночасно у дві газети - "Технополіс" и "Четвер", Ви заощаджуєте гроші, а реклама працює вдвічі ефективніше! Телефони відділу реклами:
(06264) 3-43-68
(06264) 3-57-44
050-855-05-12
Найкоментованіше
Опитування
Результати: 70
Погода у Краматорську
вологість:
тиск:
вітер: