Українською мовою в повсякденному житті стало розмовляти більше людей |
В Україні за 2022 рік зросла частка громадян, які спілкуються українською мовою в повсякденному житті. З 64% у 2021-му до 71% у 2022-му. Результати опитування оприлюднили у Фонді «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, повідомляє hromadske.
Так, 96% респондентів із західних регіонів відповіли, що спілкуються вдома українською, у центральних регіонах — 78%, у південних — 35% та у східних — 40%.
Збільшення громадян, які повсякденно спілкуються українською, соціологи пояснюють наслідком відмови від російської мови та неможливістю проводити опитування на окупованих та прифронтових територіях півдня та сходу.
Водночас, відповідно до нинішніх результатів, рівень вживання російської мови знизився на майже 10%. Російська залишається поширеною у повсякденному спілкуванні у південному та східному макрорегіонах.
Лише 3% опитаних із західних регіонів сказали, що спілкуються вдома російською, у центральних регіонах таких було 17%, у південних — 55% та у східних — 47%.
Іншою мовою (ні українською, ні російською), згідно з опитуванням, вдома спілкуються 0,2% жителів західних регіонів, 3% центральних регіонів, 10% південних та 5% східних. Не змогли відповісти, якою мовою спілкуються вдома, 7% опитаних зі сходу та 1% з решти регіонів.
Водночас соціологи наголошують, що значна частина тих, хто спілкується російською вдома, користуються українською в публічній сфері та під час спілкування з українськомовним співрозмовником. Також зросла кількість респондентів, які вважають українську мову рідною. У 2021 році таких було 77%, а у 2022-му — 87%. Ба більше, українська мовна ідентичність переважає в усіх регіонах: 98% — на заході, 93% — у центральній частині, 74% — на півдні та 70% — на сході.
Актуальним питанням залишається співвідношення між мовною ідентичністю та мовною практикою. Частина громадян, які вважають українську рідною мовою, у побуті спілкуються російською. Зокрема, це поширено у південних і східних регіонах, де майже 40% опитаних вважають рідною українську мову, але вдома здебільшого спілкуються російською.
Крім цього, зберігається відмінність у спілкуванні українською мовою в містах та селищах півдня і сходу України. Відповідно до опитування, українською у містах спілкуються 31% жителів, а російською — 59%. У селищах міського типу — 56% українською і 35% російською, в селах — 49% українською і 33% російською.
Опитування провели за підтримки програми MATRA з 13 по 21 грудня 2022 року методом face-to-face. Опитали 2018 респондентів від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Нагадаємо, в Україні вирішили спростити умови погашення кредитів для деяких переселенців і громадян. |
||
| ||
Найбільш читане
- Взято під варту чотирьох інформаторів із Краматорського району
- За добу обстрілів Краматорського району загинули дві людини
- За добу обстрілів Краматорського району поранено мешканців трьох населених пунктів
- ДНРівські пропагандисти додали в австрійську "Кока-колу" смертельно небезпечних частинок
- У Краматорську тимчасово внесено зміни в роботу деяких амбулаторій ЦПМСД №1
Останні народні новини
- Суперлюдяність в тренді! Сінево та Superhumans звітують про перші результати партнерства
- Коли голова правління ГО СГТ «Вітерець» виконає рішення суду?
- Відновлюємо чемпіонат України з кросмінтону
- Відновлюємо чемпіонат України з кросмінтону
- Безоплатний доступ до сучасної лабораторної діагностики кожному!
Даючи рекламу одночасно у дві газети - "Технополіс" и "Четвер", Ви заощаджуєте гроші, а реклама працює вдвічі ефективніше! Телефони відділу реклами:
(06264) 3-43-68
(06264) 3-57-44
050-855-05-12
Найкоментованіше
Опитування
Результати: 70
Погода у Краматорську
вологість:
тиск:
вітер: